Gazdaság,  Hírek

Nagy szélenergia-projekt leállítása: csapás a tiszta energia törekvéseknek

A dán Orsted energia vállalat bejelentette, hogy leállítja a Hornsea 4 néven ismert óceáni szélerőmű projekt fejlesztését, amely a kelet-yorkshire-i partok mentén valósult volna meg. Ez a szélfarm az egyik legnagyobb lett volna a világon, potenciálisan 2,4 GW kapacitással, ami elegendő áramot biztosított volna több mint egymillió háztartás számára. Az Orsted közleménye szerint a projekt már nem volt gazdaságos, annak ellenére, hogy a brit kormánnyal 15 éves szerződést írtak alá, amely garantálta az áram értékesítését egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság óceáni szélerőmű szektora az utóbbi években drasztikus költségnövekedéssel nézett szembe, amit a kormány is elismert.

Az Energiabiztonsági és Nettó Nulla Minisztérium (DESNZ) szóvivője hangsúlyozta, hogy tisztában vannak azzal, milyen hatással van a globális infláció és a beszállítói láncok megszorítása az iparágra Európa-szerte. Ez a második eset, hogy egy nagyobb fejlesztő visszalépett egy óceáni projekttől. A svéd Vattenfall júliusban leállította egy 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, szintén az emelkedő költségek miatt. E projektet a német RWE energia vállalat vásárolta meg, amely kijelentette, hogy terveik szerint végig fogják vinni a projektet. Azonban a tengerentúli fejlesztők előtt álló kihívások komoly kérdéseket vetnek fel a kormány 2030-ra kitűzött tiszta energia céljának megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely a munkáspárt öt központi „küldetése” közé tartozik. Jelenleg az ország áramának kicsit több mint fele szél-, nap-, nukleáris és biomassza forrásokból származik, és a kormány célja, hogy ezt 2030-ra 95%-ra emelje.

A cél eléréséhez a brit energiarendszernek háromszorosára kell emelni az óceáni szélerőmű kapacitását, valamint meg kell duplázni a nap- és a szárazföldi szélenergia mennyiségét. Az Aurora Energy becslései szerint jelentős fejlesztések szükségesek az elektromos hálózatban is, például 620 mérföld új elektromos vezeték kiépítése, valamint alállomások és egyéb berendezések telepítése. Sok helyi közösség ellenzi az új energia-infrastruktúra megvalósítását a lakóhelyük közelében. Egyes iparági szakértők, valamint a Konzervatív és Reformpártok képviselői is azt állítják, hogy a 2030-as cél elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem gazdaságpolitikai professzora már régóta arra figyelmeztet, hogy az infrastruktúra ilyen rövid időn belüli kiépítése szinte lehetetlen feladat.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél megvalósítása „nagyon nehéz” feladat, de egy „Herculean erőfeszítéssel” szerinte elérhető. Ed Miliband, az energiaügyi miniszter, aki elismeri, hogy a terv ambiciózus és vitatott, határozottan kiemelte, hogy elengedhetetlen a költségek csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiabiztonság megteremtése. A kormány azt is közölte, hogy együtt kíván működni az Orsted vállalattal a Hornsea 4 projekt újraindítása érdekében, és biztos abban, hogy a tiszta energia küldetés még mindig megvalósítható.

A kormány szóvivője hangsúlyozta, hogy számos ígéretes projekt áll rendelkezésre a tiszta energia 2030-ra történő megvalósításához, és a küldetés-orientált megközelítés lehetővé teszi, hogy a globális nyomások és az egyedi kereskedelmi döntések ellenére is elérjék a kitűzött célokat. Az Egyesült Királyság előtt álló kihívások és a tiszta energia jövője tehát továbbra is középpontban áll, és a közeljövő eseményei kulcsfontosságúak lesznek a fenntartható energiaforrások kiépítése szempontjából.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük