Miért alakul ki a szervezetünkben a jetlag?
Természetesen mindenki hallott már az időzónákról és talán tapasztalta is már a különböző időzónák átlépésének szépségeit. Ha túlságosan nagy utazásra vállalkozunk és egyszerre átlépünk 4-5 időzónát, kialakul szervezetünkben az úgynevezett jetlag, vagy időzónaváltás-szindróma, ami nem más, mint a belső megszokott alvási rendünk és az új időzóna idejének eltérése. Igaz, ez a hatás csupán néhány napig tart, de igen kellemetlen tud lenni.
Annak érdekében, hogy a közlekedés, áruszállítás és egyén globális szolgáltatási területek elkerüljék a jetlag-hez hasonló eltéréseket és össze egyeztethetetlenségeket, időzónákat vezettek be.
A beosztás 24 tagolásból áll
A londoni Greenwich-hez igazított beosztás 24 tagolásból áll és többé-kevésbé 15 hosszúsági fokonként változik. Greenwich-től nyugatra az időzónák ideje -1 órával csökkennek az előzőhöz képest, míg keletre +1 órával növekednek.
Volt idő, mikor még nem egységesítették az időzónákat, ám a modern közlekedés megjelenésével és a globalizáció kezdetével égetően nagy szükséglet keletkezett rá. Így az egy adott zónába tartozó országok, városok ugyanazt az időt használják, függetlenül a zónán belüli elhelyezkedésüktől.
Ezeket az időzónákat igyekeztek úgy kialakítani, hogy ahol csak lehetett, tekintettel legyenek az országhatárokra, de például az USA-ban és Kanadában időzóna is található.