Új kezdet: Ugrás a bizonytalanságba
A második világháború végén az 1945-ös év jelentős események sorozatát hozta magával, amelynek következményei még ma is érezhetők. Az első részleges kapitulációra 1945. május 4-én került sor, amikor Bernard Montgomery brit tábornok a német csapatok képviselőitől átvette a fegyverletételt a Lüneburger Heide területén. Ezt követően, május 7-én a német Wehrmacht teljes körű kapitulációját Generaloberst Alfred Jodl írta alá Reimsben, amelyet Dwight D. Eisenhower szövetséges főparancsnoknak adtak át.
Stalin, a Szovjetunió vezetője azonban elégedetlen volt a helyzettel, és új, közös kapitulációt követelt Berlinben. Ennek eredményeként a végső kapitulációs aktusra május 8-án került sor, ami valójában már május 9-én, hajnali órákban történt. Az események gyorsan követték egymást: március végére a Vörös Hadsereg belépett Ausztriába, és a német Wehrmacht heves ellenállásba ütközött. A bécsi csata április 13-án zárult, amely sok áldozatot követelt, köztük a Stephansdomot is.
A háború végén, a nácizmus bukásával párhuzamosan a politikai pártok képviselői elkezdték a jövőbeni osztrák kormányzati struktúra kialakítását. Az SPÖ újjáalakult, míg nem sokkal később megalakult az ÖVP. Az új kormányt a szocialista Karl Renner vezette, aki április 27-én kikiáltotta az „Oszták Köztársaság helyreállítását“.
Az Osztrák Köztársaság újjáépítése
1945. május 1-jén a francia csapatok elfoglalták Bregenzet, míg Innsbruckban a Karl Gruber vezette ellenállási mozgalom átvette a hatalmat. Az Egyesült Államok csapatai hamarosan elérték Tirol fővárosát, Innsbruckot, és továbbhaladtak Salzburg felé. Az útjuk során felszabadították a náci rezsim utolsó koncentrációs táborát, Mauthausent, ahol a holokauszt szörnyű valósága vált láthatóvá.
A háború vége után, novemberben tartották meg az első szabad parlamenti választásokat 1930 óta, ahol a korábbi náci párttagok nem szavazhattak. A választások eredményeként az ÖVP lett a legerősebb párt, amely Leopold Figl vezetésével alakított kormányt. A kormányban az ÖVP, az SPÖ és a KPÖ képviseltette magát, és december 20-án állt munkába.
A háború következményei és társadalmi emlékezet
A második világháború következményei, különösen a holokauszt, mély nyomot hagytak nemcsak Németországban, hanem Ausztriában is. A háború alatt hat

