
Katasztrofális az EU-s megállapodás Skóciának, állítja a halászati szövetség
Skócia halászati ágazatának egyes képviselői éles kritikát fogalmaztak meg Sir Keir Starmer kormányával szemben, azt állítva, hogy a brit kormány „kapitulált” az Európai Unióval szemben a brit vizekhez való hozzáférés ügyében. A Munkáspárt miniszterei egy 12 éves megállapodást írtak alá, amely kiterjeszti az EU halászhajóinak jelenlegi hozzáférését, cserébe csökkentett ellenőrzéseket és korlátozásokat ígér a brit élelmiszer-export számára. A megállapodást a Skót Halászati Szövetség (SFF) „katasztrofálisnak” nevezte, míg Kate Forbes, a skót kormány helyettes első minisztere „nagy árulásnak” titulálta az egyezséget a halászflottájukra nézve. Ugyanakkor a halgazdálkodással foglalkozó Salmon Scotland üdvözölte a megállapodást, mint a „bürokrácia csökkentését”, amely lehetővé teszi a skót termékek és emberek könnyebb hozzáférését az EU piacához.
A brit miniszterelnök hivatalosan bejelentette a megállapodást az első brit-EU csúcstalálkozón, és úgy jellemezte, mint „nyer-nyer” helyzetet. Hangsúlyozta, hogy ez „lebontja” a kereskedelmi akadályokat és véget vet a „feleslegesen bonyolult” eljárásoknak, amelyek megnehezítik a skót termékek értékesítését Európában. Starmer hozzátette, hogy a halászati megállapodás védi az Egyesült Királyság hozzáférését, miközben az EU hajóinak számában nem várható növekedés, és más intézkedések révén a kagylók ismét értékesíthetők lesznek Európában.
Forbes üdvözölte a szorosabb együttműködést, amely „kicsit visszabontja a Brexit által okozott károkat”, de kritizálta a skót kormány kizárását a halászati megállapodás előkészítése során. „Figyelembe véve, hogy a halászat mennyire fontos Skócia számára, elképesztő, hogy a skót kormányt nem figyelmeztették erre a nagy árulásra” – mondta. Az előző Brexit utáni megállapodás során az Egyesült Királyság 25%-os halászati jogot nyert az EU-tól, de cserébe az európai hajók folyamatosan hozzáférhettek a brit vizekhez. Ez a megállapodás 2026 júniusának végén járt volna le, de az új megállapodás azt 2038 nyaráig meghosszabbítja.
A megállapodás nem érinti a part menti közösségek halászati hozzáférését, és nem csökkenti a brit kvótát, sem nem növeli az EU által kifogható hal mennyiségét. Az SFF ügyvezető igazgatója, Elspeth Macdonald azonban aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a megállapodás véget vethet a brit tárgyalási lehetőségeknek a jövőbeni egyeztetések során. „Ez nem engedmény, hanem totális kapituláció az EU előtt, és katasztrofális következményekkel jár a skót halászati flotta számára” – nyilatkozta.
Bár a megállapodás kritikát váltott ki, Skócia halászati és élelmiszertermelési ágazatának más részei üdvözölték az új megállapodást. Tavish Scott, a Salmon Scotland ügyvezetője elmondta, hogy az új egyezmény segít csökkenteni az EU piacára való termékbehozatali időt. A szervezet tájékoztatása szerint 2024-ben a skót lazac nemzetközi eladásai rekordszámot, 844 millió fontot értek el, Franciaország, ahol a skót lazac „Label Rouge” minősítést kapott, a legnagyobb piaca 462 millió font értékben. Scott szerint a megállapodás új lehetőségeket nyithat meg a skót termelők számára Spanyolországban, Olaszországban és Hollandiában, ahol a kereslet növekszik, annak ellenére, hogy a verseny Norvégiából és Chiléből erős.
A megállapodás jótékony hatással van a kagylótermelők számára is, mivel az EU 2021-ben megtiltotta a brit halászoknak, hogy élő kagylókat, osztrigákat, kagylókat, fésűs kagylókat és szentjánoskenyereket értékesítsenek tagállamaiban. Az új szabályok értelmében a halászoknak korábban nem volt szabad az állatokat az EU-ba szállítani, hacsak nem kezelték őket előzetesen tisztító üzemekben. Mike Park, a Skót Fehérhal Szövetség ügyvezetője „teljes árulásnak” nevezte a megállapodást, és hangsúlyozta, hogy a halászati ipar harmadszor került „elárulásra”, utalva Ted Heath korábbi miniszterelnök döntésére, aki 1973-ban vitte be az Egyesült Királyságot az EU-ba, és Boris Johnsonra, aki a Brexit utáni kilépést tárgyalta 2020-ban.
A brit kormány 360 millió fontos alapot is bejelentett a part menti közösségek fejlesztésére a megállapodás részeként, amely új technológiákra és felszerelésekre, valamint a munkaerő képzésére irányul. A skót kormány 2023-as jelentése szerint Skócia kereskedelmi tengeri halászati ágazatában körülbelül 4000 ember dolgozik, és 2022-ben 335 millió fontot hozott a skót gazdaságba. A halgazdálkodás és akvakultúra ágazatok körülbelül 2200 munkahelyet képviselnek, és 2022-ben 337 millió font bevételt generáltak.
Keir Starmer a brit-EU megállapodást „nyer-nyer” helyzetnek nevezte, de ez nem feltétlenül így van a skót halászati ipar minden szegmense szerint. A Skót Halászati Szövetség, amely „kapitulációval” vádolta a brit kormányt, és a Salmon Scotland, amely egy olyan megállapodást üdvözölt, amely „csökkenti a bürokráciát”, éles ellentétben állnak egymással, ami világossá teszi, hogy bármilyen megállapodás kereskedelmi áldozatokkal jár. A brit kormány próbálja ellensúlyozni a halászati ipar egyes részeiben tapasztalható csalódottságot a part menti közösségek számára szánt 360 millió fontos alapot. Az Egyesült Királyság és az EU közötti szorosabb együttműködés bizonyos aspektusait a skót kormány szívesen üdvözli, de a SNP miniszterei sosem számítottak arra, hogy egy olyan csomagot kapnak, amely kielégíti őket, mivel ők az EU-ba való visszatérést szorgalmazzák.

