Háziállatok,  Tech

Robotporszívók, amelyek locsolják a növényeket vagy játszanak a macskákkal

A tudósok egy új megközelítést alkalmaztak a robotporszívók hasznosítása terén, miután rájöttek, hogy ezek az eszközök jelenleg túl sok időt töltenek tétlenül. A Bath-i Egyetem kutatói kifejtették, hogy az egyre népszerűbb otthoni készülékek átlagosan napi kevesebb mint két órán át működnek, így jelentős lehetőség rejlik abban, hogy a robotok más feladatokat is elláthatnának, ha megfelelő módosításokat hajtanának végre rajtuk. A kutatás során egy Roomba típusú porszívót reprogramoztak, hogy különféle feladatokat végezzen, és számos további lehetőséget is felvázoltak, például a macskákkal való játékot vagy a növények öntözését.

Yoshiaki Shiokawa, a kutatás vezetője elmondta, hogy a robotporszívókat sokan korlátozott, egyetlen feladatot ellátó eszközökként kezelik, ám van egy erős érvet azzal kapcsolatban, hogy ezeket a gépeket sokkal szélesebb körben kellene alkalmazni a mindennapi életben. A háztartási robotok globális piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) volt értékelve, és a várakozások szerint 2028-ra ez az összeg 24,5 milliárd dollárra nőhet, ami azt jelzi, hogy ezek a készülékek egyre gyakrabban jelennek meg az otthonokban.

Bár sokan kétségbe vonják, hogy a jelenlegi robotporszívók képesek lennének a javasolt feladatok elvégzésére, hiszen sok esetben nehezen boldogulnak a szőnyegekkel vagy a cipőfűzőkkel, a Bath-i Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem kutatói célul tűzték ki, hogy bebizonyítsák: a porszívók és hasonló eszközök, mint például a fűnyírók, viszonylag könnyen újraprogramozhatók és módosíthatók. A kutatás során 100 különböző funkciót azonosítottak, amelyeket a robotok potenciálisan képesek lennének ellátni egyszerű beállításokkal.

A tudósok végül négy új feladatra reprogramozták a Roomba robotporszívót. A javasolt feladatok között szerepelt például egy olyan robot, amely a bevásárlást hozza a kocsiból a konyhába. Shiokawa, a Bath-i Egyetem számítástechnikai doktorandusza így nyilatkozott: „A projekt bizonyította, hogy minimális módosítások után egy Roomba több szerepet is betölthet az otthonban.” Hozzátette, hogy a robotok többsége a nap jelentős részében tétlenül áll, ami fölöttébb sajnálatos.

Shiokawa kiemelte, hogy bizonyos új feladatok elvégzéséhez olyan fejlesztések szükségesek, amelyeket a legtöbb porszívó tulajdonos valószínűleg nem tart otthon, például egy kocsit, sisakot vagy robotkart. Ennek ellenére arra figyelmeztetett, hogy az embereknek nagyobb elvárásokat kellene támasztaniuk a robotjaikkal szemben. „A robotok hasznosságát túl kell lépnünk az alapvető feladataikon, és programozni kell őket, hogy fizikailag navigáljanak az otthonban, és különféle további funkciókat végezzenek el” – mondta.

A kutatás társszerzője, Dr. Adwait Sharma is egyetértett Shiokawával, és hangsúlyozta, hogy a robotok „tétlen időszaka” egyedi lehetőségeket teremt arra, hogy megfeleljenek a „növekvő igénynek az alkalmazkodó robotok és integrált rendszerek iránt, amelyek zökkenőmentesen illeszkedhetnek a mindennapi életünkbe”. A tudósok célja, hogy a jövőben még inkább kiaknázzák a robotokban rejlő potenciált, és ezzel hozzájáruljanak a modern otthonok kényelméhez és hatékonyságához.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yrzyzke8do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük