Hírek,  Mindennapok

XIV. Leo pápa új korszakot hirdet a katolikus egyházban

A halál fájdalmát követően mindig eljön az új kezdet öröme. A meleg májusi napfény még magasan állt az égen, amikor egy hatalmas üvöltés hallatszott Szent Péter tér környékén. Az egyik közeli utcában meglepett emberek néztek egymásra, majd a telefonjaikra, mielőtt megindultak a Vatikán felé vezető keskeny sikátorokban. „Fehér füst, azt mondják, fehér füst!” – kiáltották. Amikor végre megérkeztek a térre, a fehér köd még mindig ott lebegett az Apostoli Palota bal oldalán, ahol 133 bíboros zárkózott el az előző nap óta, hogy megválassza az új katolikus egyházfőt. Ahogy a napfény átszűrődött a szent apostolok szobrai között Szent Péter bazilikájának párkányán, a harangok örömteli zúgása hallatszott a téren, miközben fiatalok és idősek cikáztak a tömegben, és egy csoport nővér kézen fogva próbálta kikerülni az újságírókat és kamerákat.

Alig három héttel korábban Ferenc pápa áldását adta a tömegre a Szent Péter bazilika erkélyéről, és az ő emléke még mindig ott lebegett a téren. Szinte mindenki, akit megkérdeztek, megemlítette Ferencet és azt a szükségletet, hogy az új pápa kövesse a példáját. „Ma érkeztünk Amerikából” – mondta egy Amanda nevű nő a BBC-nek. „Úgy érzem, ez egy áldás. Éppen ezért jöttünk ide, és most itt van.” „Istenik az időzítés!” – viccelődött. Két stílusos, húszas éveikben járó nő azt mondta, hogy „majdnem sírni fognak”. „Ez egy történelmi pillanat, őrületes” – tette hozzá az egyik, majd reményét fejezte ki, hogy a következő pápa „legalább annyira jó lesz, mint az előző.” Ezt a véleményt sokan osztották a pillanatokkal azelőtt, hogy bejelentették XIV. Leo pápát.

„Nem számít, honnan jön, amíg Ferenc nyomdokaiban halad, és egységet teremt mindannyiunk katolikusai számára” – mondta egy francia nő, miközben öt gyermekét terelgette a tér elejéhez. Mire Dominique Mamberti, a proto-diakónus, aki a híres „Habemus Papam” bejelentést hivatott elmondani, megjelent az erkélyen, Szent Péter tér már teljesen megtelt. A tömeg elcsendesedett, amikor Robert Francis Prevost nevét felolvasták. A tudók talán már korábban is azonosították a Chicagóban született 69 éves bíborost, aki sok évet szolgált misszionáriusként Peruban, mint lehetséges pápát, de sokan a téren kezdetben zavarodottan néztek egymásra, és az internetelérés hiánya miatt nem tudták azonnal megkeresni az információkat róla. Így az első benyomás, amit XIV. Leo pápáról szereztek, az díszes erkélyéről való bemutatkozása során alakult ki.

Kezdetben láthatóan meghatódva, fehér és piros papi öltözetben, magabiztosan, bár enyhén akcentussal beszélve olvasta fel hosszabb beszédét, mint amit elődje, Ferenc pápa mondott 2013-ban. „Szeretném, ha ez a béke üdvözlet eljutna minden szívetekbe és családotokba… és az emberekhez a világ körül. Legyen veletek a béke” – kezdte az új pápa, miközben a térben csend honolt. Beszéde számos alkalommal meleg tapsot váltott ki, különösen amikor a „békét” említette – ezt kilenc alkalommal tette meg – és Ferenc pápára is emlékezett. A spanyol nyelvű beszéd egy része, amelyben XIV. Leo pápának a Peruban eltöltött idejéről beszélt, lelkes kiáltásokkal találkozott a tér különböző pontjain elhelyezkedő dél-amerikaiak részéről. Kiemelte az egység szükségességét, végül pedig arra kérte az embereket, hogy imádkozzanak együtt. Amikor megkezdte az „Üdvözlégy, Mária” imát, mély zúgás támadt, ahogy a tér népe követte őt, néhányan a saját nyelvükön imádkoztak.

A tömeg lassan kezdett elábrándozni a térről, miközben az emberek elhaladtak mellettük, egy fiatal pár szorosan ölelkezett, fénysugarakkal az arcukon. „Még mindig libabőrös vagyok” – mondta Carla Barcelonából. „Az energia ragályos, csodálatos – ez az első alkalom, hogy itt vagyunk, és számomra 100%-ig szürreális” – tette hozzá Juan, aki Ecuadorból érkezett, és sosem járt még a Vatikánban. Amikor megkérdezték, mit remél XIV. Leo pápától, azt válaszolta: „Hogy a Szentlélek vezesse őt. Remélem, ez azt jelenti, hogy mindannyian egyesülhetünk a jövőben.” Gemma, egy római lakos, elmondta, hogy még a Robert Prevost nevet sem hallotta, amíg reggel Instagramon nem találkozott vele. „A tér reakciója nem volt olyan meleg” – tette hozzá barátja Marco. „Ha olasz lett volna, mindenki felkapta volna a vizet.” „De gyönyörű este volt, csodás alkalom” – mondta Gemma. „Ez volt az első konklávém. És ez az új pápa még csak 69 éves, úgyhogy ki tudja, mikor lesz a következő?” A tér kiürült. A Vatikán körüli éttermek megteltek zarándokokkal, klérusokkal és turistákkal. Párban álló emberek készítettek utolsó szelfiket a bazilika előtt. Az Apostoli Palotában – amely most már megnyílt – Robert Prevost egy pillanatra magányosan imádkozott. Ezután, először lépve a Sixtus-kápolnába, XIV. Leo néven, a 267. pápaként tette meg első lépéseit. Az észak-ír katolikusok is reagáltak az új pápa bejelentésére. A Salfordi római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását. A hagyományoknak megfelelően az újonnan megválasztott pápát arra kérik, hogy változtassa meg a nevét. XIV. Leo testvére, Louis azt mondta, hogy semmi sem lesz már olyan, mint az ő kinevezése után. Robert Prevost sok peruálinak büszkeséget jelent, hiszen képviseli az országukat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckgrwy5pyyjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük