Gazdaság,  Hírek

Megállapodtak az amerikai és brit vezetők az autók és fémek vámcsökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között létrejött új megállapodás keretében az amerikai kormány beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importadót, és bizonyos acél- és alumíniumtermékeket vámmentesen enged be az országba. Ez a lépés enyhülést hozhat a brit ipar kulcsszereplői számára, hiszen az új vámok, amelyeket Donald Trump elnök januári hivatalba lépése óta bevezetett, súlyosan érintették volna a brit gazdaságot. Ugyanakkor a megállapodás nem érinti a brit termékek többségére kivetett 10%-os vámot, ami továbbra is érvényben marad. Elemzők szerint bár a két ország vezetői jelentősnek ítélték a megállapodást, a kereskedelmi feltételek terén nem történt érdemi változás a Trump által bevezetett módosítások előtt állapothoz képest.

A megállapodásról szóló bejelentés csütörtökön történt, de hivatalos szerződést nem írtak alá, és a két kormány részéről érkezett nyilatkozatok meglehetősen szűkszavúak voltak. Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője, a Jaguar Land Rover gyárából nyilatkozva a megállapodást „fantasztikus platformnak” nevezte. Kiemelte, hogy ez a történelmi megállapodás jelentős védelmet nyújt a brit vállalkozásoknak és munkavállalóknak, megvédve ezzel több ezer brit munkahelyet a gépjárműgyártás és az acélipar kulcsszektorain belül. Trump elnök a Fehér Házból reagálva „nagy üzletnek” nevezte a megállapodást, és határozottan visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint túlozza annak jelentőségét.

A megegyezés értelmében az Egyesült Államok csökkenti az importadót az autókra, amelyet Trump egy hónappal korábban 25%-ra emelt. Az új vám 10%-ra csökkenti ezt a ráfordítást, de csak évi 100 000 autóra vonatkozik. Ez a lépés kedvező hatással lehet a luxusautógyártókra, mint például a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, de a növekedés mértéke a jövőben korlátozott lehet, mivel ez az érték körülbelül megegyezik az Egyesült Királyság tavalyi exportjával. Jonathan Reynolds, az Egyesült Királyság üzleti ügyekért felelős minisztere a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság néhány napon belül elveszítheti az autógyártó cégeknél dolgozó ezer munkahelyet az amerikai vámok miatt. A megállapodás híján ez „nagyon komoly” helyzetet eredményezett volna, amely munkahelyek elvesztéséhez vezetett volna.

A Trump által bevezetett 25%-os acél- és alumíniumvámokat szintén csökkentették, és az Egyesült Államok korábbi kvótát állapít meg a kereskedelemre. A két ország megállapodott abban is, hogy mindkét fél engedélyezi legfeljebb 13 000 tonna marhahús importját a másik országból. Eddig a brit piacon a marhahúsra 20%-os vám vonatkozott, és az import mennyisége 1000 tonnára volt korlátozva. Az Egyesült Államok szerint a változtatás jelentősen növelni fogja a brit piacra történő marhahús-értékesítést. Az amerikai mezőgazdasági miniszter, Brooke Rollins hangsúlyozta, hogy a megállapodás jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni.

A brit acélipar képviselője, Gareth Stace üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy ez „jelentős enyhülést” nyújt az acélágazat számára. Ugyanakkor más üzleti csoportok óvatosabb megközelítést tanúsítottak. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója, amely a két ország cégeit képviseli, elmondta, hogy bár jobb a helyzet, mint korábban, még mindig nem olyan jó, mint öt héttel ezelőtt. Az ellenzéki pártok további részleteket és parlamenti ellenőrzést kértek, míg a Konzervatív Párt vezetője, Kemi Badenoch kritizálta a megállapodást, mondván, hogy az a brit vámok csökkentését és az amerikai vámok emelkedését jelenti.

A Liberal Demokraták a parlamenti szavazás lehetőségét követelték a megállapodás ügyében, hangsúlyozva, hogy a képviselők véleményének figyelmen kívül hagyása teljes mértékben tiszteletteljes a közvélemény irányába. A Reform UK vezetője, Nigel Farage üdvözölte a megállapodást, mint a „helyes irányba tett lépést”. A brit kormány továbbra is egy szélesebb kereskedelmi megállapodásra törekszik az Egyesült Államokkal, miközben Trump elnök folyamatosan hangsúlyozza, hogy a vámok az üzleti élet legmegtévesztőbb aspektusai közé tartoznak, és további intézkedéseket helyezett kilátásba. A két ország között kialakult megállapodás reményteljes lehetőségeket teremt, de a jövőbeni részletek és feltételek még tisztázásra várnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük