Háziállatok,  Hírek

Az Egyesült Királyság legritkább állatfajait veszélyeztetik a gyújtogatott tűzesetek

Az Egyesült Királyság ritka vadon élő állatainak egy része „élve megégetve” közelít a kihaláshoz, miután hetek óta intenzív gyújtogatások pusztítanak a hatalmas füves területeken – figyelmeztetnek a természetvédők. Az érintett fajok között szerepelnek olyan veszélyeztetett madarak, mint a héja és a vízi pocok, amely a leggyorsabban csökkenő emlős az Egyesült Királyságban. A National Trust, a brit természeti örökség védelmével foglalkozó szervezet elmondta, hogy a Powys-ban található Abergwesyn közös terület folyamatos erdőtüzei elpusztították „az utolsó megmaradt” helyi fészkelőhelyet az aranysirályok számára, amelyeket a brit hegyvidék egyik legszebb madarának tartanak. Az idén eddig több mint 110 négyzetmérföld (284 négyzetkilométer) föld égett le az Egyesült Királyságban, ami nagyobb területet jelent, mint Birmingham. A BBC által nyert adatok szerint Walesben a tűzoltóságok eddig közel 1400 erdőtűzzel küzdöttek meg, ezért a tűzoltóságok arra kérik az embereket, hogy „felelősségteljesen cselekedjenek”, és jelentsenek minden gyanús viselkedést a rendőrségnek.

A National Trust azt nyilatkozta, hogy 2025 „minden idők legrosszabb éve” a humán okozta tüzek szempontjából az országban. Ben McCarthy, a szervezet természetvédelmi igazgatója kijelentette: „Nagyon aggódunk, úgy tűnik, hogy ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadon élő állataink lángra kapnak.” A rekord szárazság és a márciusi szokatlanul magas hőmérsékletek hozzájárultak a tüzek kialakulásához. A 2024-es év alacsony tűzesetei szintén több növényzetet hagytak hátra, amely táplálta a tüzeket. A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Alapítvány bejelentette, hogy egy „pótolhatatlan” terület, amely a mérsékelt óceáni esőerdők közé tartozik, károsodott az Aberystwyth melletti Allt Boeth területén, ahol védett kék harangvirágok is megsérültek. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és veszélyeztetettebb, mint a trópusi esőerdők.

Angliában a National Trust közölte, hogy több ezer újonnan ültetett fa égett el a West Yorkshire-i Marsden Moor területén. Észak-Írország Morne hegyein az ízeltlábúak és a földön élő állatok, például a hüllők „egyszerűen élve megégtek”. McCarthy elmondta: „Ez aztán láncreakciót indít el az ökoszisztémában, mert ha nincsenek ízeltlábúak, akkor a madarak sem tudnak táplálkozni, hiszen rájuk támaszkodnak.” Hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a kormányzati támogatás a gazdák és földkezelők számára, hogy helyreállítsák a tőzeglápokat a hegyvidékeken, ezzel megelőzve a tüzeket, miközben a bolygót felmelegítő szén-dioxidot is megkötik és élőhelyet biztosítanak.

A természetvédelmi jótékonysági szervezetek, köztük a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) is aggodalmukat fejezték ki a vízi pocok jövője miatt, amely már így is komoly fenyegetést jelent a lakóhelyének elvesztése és az amerikai pézsmák prédálása miatt. A kis állatok, mint a vízi pocok és a cickányok, amelyek földalatti üregekben élnek, túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyük és a táplálékforrásaik megsemmisülnek. Rob Parry, az INCC munkatársa szerint a vízi pocok „a leggyorsabban csökkenő emlős”. „Az utolsó megmaradt élőhelyük [Walesben] a hegyvidékeken található, tehát amikor ezek a területek leégnek, az borzasztó a helyi populációra nézve, de az Egyesült Királyság szempontjából egy lépéssel közelebb kerülünk egy egész faj kihalásához” – tette hozzá.

Az INCC öt fiókafészkelő pár barnamedvével is foglalkozik az Amman-völgyben, ahol a tüzek hatalmas területeket pusztítottak el. Parry elmondta: „Néhány héttel ezelőtt még hatalmas terület állt rendelkezésükre, hogy élelmet találjanak a fiókáiknak, most pedig hirtelen már nincs ilyen lehetőségük.” Az ilyen mértékű erdőtűz éjszaka alatt eltünteti az élőhelyet. Más ritka madarak is érintettek, például a héják, amelyek az utóbbi időben védelmi intézkedéseket kaptak a walesi hegyvidékeken, valamint a búbos vöcskök, amelyek száma drámaian csökkent az 1970-es évek óta. Parry elmondta: „Már most is eléggé aggódunk a vadon élő állatok miatt. Mi vagyunk a világ egyik legtermészet-kiürültabb országa, és a tavaszi erdőtüzek a legrosszabb időben olyan teher, amellyel a vadon élő állatok és a környezet egyszerűen nem tudnak megbirkózni.”

Az INCC arra kérte a gazdákat, hogy jobban figyeljenek a kontrollált égetésekre, és hatékonyabban kövessék nyomon az erdőtüzek környezeti hatásait. A Natural Resources Wales (NRW) szerint az erdőtüzek „óriási problémát” jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint tavaly a tüzek több mint fele ezen a területen történt. Becky Davies, az NRW vezető tisztviselője elmondta: „Az utolsó három napban több mint 75 tűz volt csak Dél-Wales völgyeiben.” Az erdőtüzek környezeti hatásai szélesebb körben is érezhetők. Amikor az eső esik a tűz után, az újonnan csupasz talaj és a benne tárolt foszfátok a vízfolyásokba és folyókba mosódhatnak, ami a vízminőség romlásához vezethet.

Az erdőtüzek száma évről évre változik, attól függően, hogy mikor következnek be a száraz időszakok. Azonban a BBC által nyert adatok szerint Dél-Walesben a fűtüzek száma 1200%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. 2024. január 1. és április 10. között 34 tűz volt a térségben, míg 2025 áprilisi adatai szerint 445 tűz történt ugyanebben az időszakban. Észak-Walesben a tűzoltóságok idén 170 tűznél jártak, míg a Közép-Walesi Tűzoltóság 772 lánggal küzdött. Az erdőtüzek száma Angliában és Észak-Írországban is nőtt az előző évhez képest, míg a skóciai tűzoltóság országos szintű szélsőséges tűzvédelmi riasztást adott ki. A

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük