Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy magáncégek segítenek a gázai segélyezésben, a ENSZ aggodalmával szemben

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy új rendszert készítenek elő a palesztinok humanitárius segélyezésére a Gázai övezetben, magánvállalatok bevonásával, miközben Izrael blokádja már harmadik hónapja tart. Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete elmondta, hogy „elosztóközpontokat” alakítanak ki, amelyeket biztonsági vállalatok védenek, és ezek kezdetben több mint egymillió ember számára biztosítanak ételt és egyéb ellátmányokat, hogy megakadályozzák a Hamász segélyek ellopását. Huckabee tagadta, hogy Izrael részt venne a segélyek szállításában vagy elosztásában, de megjegyezte, hogy az izraeli erők biztosítani fogják a központok körüli terület védelmét. A terv körüli viták közepette az ENSZ ügynökségei hangsúlyozták, hogy nem kívánnak együttműködni a programmal, mivel az segélyt „fegyveresíthet”, ami ellentétes a humanitárius alapelvekkel.

Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Irodájának (OCHA) szóvivője, Jens Laerke a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy „csak azokban az erőfeszítésekben veszünk részt, amelyek összhangban állnak alapelveinkkel”. Hozzátette, hogy „nincs szükség olyan rendszer bevezetésére, amely ellentétes bármely elvárásokat követő humanitárius szervezet DNS-ével”. Március eleje óta Izrael teljesen leállította az ellátmányokat, ideértve az élelmiszert, menedékhelyeket, gyógyszereket és üzemanyagot is, ami humanitárius válságot okozott a 2,1 millió lakosú övezetben. Az OCHA szerint a gázai közösségi konyhák harmada az elmúlt két hétben kénytelen volt bezárni az élelmiszer- és üzemanyaghiány miatt. Ezek között volt a World Central Kitchen utolsó két táborkonyhája is, amely egy amerikai alapítvány, és amely korábban napi 133 000 ételt biztosított, de kedden kifogyott az alapanyagokból.

A helyi piacokon az alapvető élelmiszerek ára is az egekbe szökött, például egy 25 kg-os lisztzsák ára már 415 dollárt (313 font) kóstál, ami harmincszoros emelkedést jelent február végéhez képest. Huckabee újságíróknak Jeruzsálemben elmondta, hogy Donald Trump elnök sürgős ügyként tekint a gázai segélyezésre, és csapata „mindent megtesz, hogy felgyorsítsa azt, és a lehető leghamarabb eljuttassa a humanitárius segélyt az emberekhez”. Izrael és az Egyesült Államok a Hamászt vádolják azzal, hogy eltereli a segélyeket. Huckabee szerint a korábbi akciókat gyakran követte a Hamász élelmiszerek ellopása, amelyek az éhező emberek számára voltak szánva.

Az ENSZ és más ügynökségek azt állítják, hogy erős felügyeleti mechanizmusokkal rendelkeznek, és amikor a segélyek beáramlottak Gázába, a fosztogatások száma jelentősen csökkent. A Világ Egészségügyi Szervezet (WHO) azt állítja, hogy a háború alatt egyik orvosi ellátmányukat sem lopták el. A Trump-kormányzat próbálja megteremteni a lendületet az új segélyprogram mögött, amelynek célja, hogy Trump elnök jövő heti látogatása során gazdag arab öbölbeli országokat vonjon be a finanszírozásba. A nagykövet elmondta, hogy egy nem kormányzati szervezetet hoztak létre, és a segélyezés nem lesz izraeli katonai ellenőrzés alatt.

A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) látszólag erre a célra jött létre. A GHF-hez kapcsolódó 14 oldalas dokumentum, amelyet a BBC is megtekintett, ígéretet tesz, hogy négy elosztóhelyet alakítanak ki, amelyek élelmiszert, vizet és higiéniai készleteket biztosítanak kezdetben 1,2 millió ember számára, ami a lakosság kevesebb mint 60%-át jelenti. A projekt célja, hogy végül minden gázait elérjen. A potenciális adományozóknak szóló dokumentum hangsúlyozza, hogy a konfliktus hónapjai alatt a hagyományos segélycsatornák összeomlottak Gázában. A GHF alapító nyilatkozata szerint a szervezetet „az emberiesség, a semlegesség, az elfogulatlanság és a függetlenség humanitárius elvei vezérlik”.

A dokumentum említi, hogy a vezetőségben olyan személyek találhatók, mint a World Central Kitchen egykori vezérigazgatója, valamint David Beasley, az ENSZ Élelmezési Világprogramjának egykori amerikai vezetője, bár Beasley részvétele még nem megerősített. A segélyezési mechanizmus működésének részletei viszont nem állnak rendelkezésre. A gázai háborút a Hamász által indított, 2023. október 7-i izraeli támadások váltották ki, amelyek során körülbelül 1200 ember vesztette életét, és több mint 250 ember túszul esett. A Hamasz által irányított egészségügyi minisztérium szerint az izraeli katonai kampány Gázában több mint 52 700 ember halálát okozta, túlnyomórészt nők, gyermekek és idősek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92rlm300mo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük