
A legritkább brit állatfajok a füstmérgezés szélén állnak
Az Egyesült Királyság egyik legveszélyeztetettebb élővilági faja, a hen harrier és a vízi pocok, az utóbbi időszakban bekövetkezett heves fűtüzek következtében egyre közelebb kerül a kihaláshoz – figyelmeztetnek a környezetvédők. A National Trust, amely az ország természeti örökségének megóvásáért felelős szervezet, megjegyezte, hogy a Powysban található Abergwesyn közösségben zajló folyamatos erdőtüzek valószínűleg elpusztították az utolsó megmaradt helyi költőhelyet az aranylilek számára, amelyek a brit hegyvidék legszebb madarai közé tartoznak. Az idei év eddig 110 négyzetmérföldnyi területet égetett fel az Egyesült Királyságban, ami nagyobb, mint Birmingham városa.
A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóságok idén már közel 1,400 tűzesethez riasztották a brigádokat, ami arra ösztönözte a tűzoltóságokat, hogy kérjék az embereket, hogy „felelősségteljesen cselekedjenek” és jelentsenek be bármilyen gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust szerint 2025 a „legrosszabb évnek tűnik az emberi okozta tüzek szempontjából az országban”. Ben McCarthy, a szervezet természetvédelmi vezetője hangsúlyozta, hogy rendkívül aggódnak, mivel úgy tűnik, hogy ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadon élő állatokat lángok emésztik fel.
A tüzekért felelős tényezők között említik a márciusi rekord szárazságot és a szokatlanul magas hőmérsékleteket. A 2024-es év alacsony tűzesetszáma is hozzájárult ahhoz, hogy több növényzet maradt, amely táplálta az újabb tűzvészeket. A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Szövetség, arról számolt be, hogy az Allt Boethnél, Aberystwyth közelében egy „helyrehozhatatlan” területet érintett a mérsékelt atlanti esőerdőből, amely védett kékvirágokat is károsított. Ez az élőhely, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növényeket, zuzmókat és gombákat rejt, és a trópusi esőerdőknél is nagyobb fenyegetettségnek van kitéve.
Angliában a National Trust arról számolt be, hogy több ezer újonnan ültetett fát égettek el a West Yorkshire-i Marsden Moor területén. Az Észak-Írországban található Morne-hegységben a gerinctelenek és a földön élő állatok, mint például a hüllők, „egyszerűen lángok között égnek el”. McCarthy figyelmeztetett arra, hogy ez a folyamat láncreakciót indít el az ökológiai rendszerben, hiszen a gerinctelenek hiánya miatt nem lesz elegendő táplálék a madarak számára.
A Wildife Trusts és a Nature Conservation Cymru (INCC) is aggodalmát fejezte ki a vízi pocok jövője miatt, amelyet már így is komoly veszély fenyeget a élőhelyek elvesztése és az amerikai minkek általi prédálás miatt. A kis állatok, mint a vízi pocok és az egerek, amelyek barlangokban élnek, túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyük és az általuk fogyasztott táplálék megsemmisül. Rob Parry, az INCC munkatársa hangsúlyozta, hogy a vízi pocok „a leggyorsabban fogyó emlős” az Egyesült Királyságban.
Az INCC nyomon követi öt baglyos pár költését az Amman-völgyben, Dél-Walesben, ahol a tűzesetek hatalmas területeket semmisítettek meg. Parry elmondta, hogy ezek a baglyok korábban hatalmas területen kerestek táplálékot a fiókáik számára, de most hirtelen már nem rendelkeznek ezzel a lehetőséggel. Az erdőtüzek nemcsak a vízi pocok és a baglyok, hanem más ritka madarak, például a hen harrier és a réti pityer állományának csökkenését is előidézik.
A tűzesetek hatása a környezetre szélesebb körben is érezhető. Ha eső esik a tűz után, az újonnan megüresedett talaj és a benne lévő foszfátok lemosódhatnak a patakokba és folyókba, rontva ezzel a víz minőségét. Az adatok azt mutatják, hogy a tűzesetek száma évről évre változik, attól függően, hogy mikor következnek be a száraz időszakok. Azonban a BBC által nyert adatok szerint Dél-Walesben a fűtüzek száma idén 1200%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A tűzoltóságok a gyerekek oktatására is nagy hangsúlyt fektetnek, hogy már fiatal korban tudatosítsák az erdőtüzek káros hatásait. A Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent Rendőrség állatokat, például kígyókat és borzokat hozott, hogy a gyerekek testközelből ismerkedhessenek meg ezekkel az élőlényekkel. A tűzoltók tapasztalatai szerint az erdőtüzek komoly károkat okoznak a helyi élővilágban és az élőhelyeikben. Az emberek felelőssége, hogy megakadályozzák a szándékos gyújtogatásokat, amelyek bűncselekménynek számítanak.

