Hírek,  Mindennapok

Diplomások kifütyülték a Columbia Egyetem vezetőjét a tüntető letartóztatása miatt

A Columbia Egyetem elnökét, Claire Shipman-t, kedden ünnepélyes diplomát osztó ceremónia alatt kifütyülték, miközben a „Szabad Mahmoudot!” kiáltások elnyomták a szavait. Mahmoud Khalil, a Columbia Egyetem friss diplomása, márciusban került az Egyesült Államok bevándorlási hatóságainak kezébe, miután részt vett a campuson zajló palesztin párti tüntetéseken. Khalil állandó, legális amerikai lakos, és jelenleg semmiféle bűncselekménnyel nem vádolják. Ennek ellenére továbbra is fogva tartják az Egyesült Államokban, miközben a hatóságok megpróbálják kiutasítani őt az országból. Donald Trump korábban a palesztin párti tüntetéseket antiszemitának minősítette, de a diákaktivisták ezt határozottan tagadják.

A diplomaosztó ünnepség körüli feszültség nem csak Khalil ügye miatt volt érezhető. A New York-i rendőrség több mint 70 palesztin párti tüntetőt tartóztatott le, miután elfoglalták a Columbia Egyetem fő könyvtárát. Az események rávilágítottak arra a megosztottságra, ami a palesztin ügy támogatói és ellenzői között feszül. A diákok és aktivisták sokasága azon dolgozik, hogy felhívja a figyelmet a palesztin nép sorsára, míg mások ezt a politikai aktivizmust elítélik.

Eközben egy tragikus baleset is történt New Yorkban, amikor egy magas mexikói haditengerészeti kiképző vitorlás beleütközött a Brooklyn-hídba. A baleset következtében két ember életét vesztette, és legalább tizenkilencen megsérültek, ami tovább fokozta a városban tapasztalható feszültséget és tragédiát. A vitorlás baleseténél a tűzoltók és a mentőszolgálatok siettek a helyszínre, hogy segítsenek a sérülteken, ám a hídra gyakorolt hatás és a baleset szomorú kimenetele sokakban kétségeket ébresztett a város közlekedésének biztonságával kapcsolatban.

A politikai élet sem állt meg, hiszen Ben Cohen, a Ben & Jerry’s társalapítója is részt vett egy tüntetésen az Egyesült Államok Szenátusában. A politikai aktivizmus ezen formája újabb bizonyítéka annak, hogy sokan a közélet aktív részesei kívánnak lenni, és nemcsak a vállalkozói szférában, hanem a politikai diskurzusban is szeretnék hallatni a hangjukat.

A nap folyamán a bírósági tárgyalások is eseménydúsan alakultak, ahol a vád képviselői befejezték Ventura kihallgatását, aki csütörtökön tér vissza a bíróság elé, hogy a védőügyvédek keresztkérdéseire válaszoljon. Az eljárás során egy énekesnő érzelmes tanúvallomása sokakat megérintett, amikor arról beszélt, hogy kényszerítették egy korábbi partnerének „freak-offjain” való részvételre. A vád képviselői azt állítják, hogy a rapper hírnevével és erőszakos cselekedeteivel nőket bántalmazott, míg a rapper ügyvédei védik a „swinger” életmódját.

A politikai diskurzusban Donald Trump is megjelenik, aki a közelmúltban megjegyezte, hogy a vámok „a legfélreértettebb dolgok” az üzleti életben, és további intézkedéseket helyezett kilátásba. Ezzel párhuzamosan Robert Prevost, aki Chicago-ból származik és 1982-ben szentelték pappá, szintén figyelmet kapott, amikor kijelentette, hogy semmi sem lesz ugyanaz a kinevezését követően.

A kanadai miniszterelnök, aki a Fehér Házban tartózkodott, határozottan kijelentette, hogy Kanada „nem eladó”. Ez a kijelentés a politikai diskurzusban komoly visszhangot váltott ki, hiszen a nemzetközi kapcsolatok és a kereskedelem szempontjából is kulcsfontosságú kérdés. A korábbi amerikai elnök, Joe Biden pedig a Trump, Oroszország és az Egyesült Államok-Európa kapcsolatokkal kapcsolatos nézeteit osztotta meg a BBC „Today” programjában.

A politikai események és a társadalmi feszültségek közepette a Columbia Egyetem diplomázó diákjai és a város lakói számára a közelmúlt történései új kihívások elé állítják őket. A jövő bizonytalan, de a közösségi aktivizmus és a politikai diskurzus élénkítése továbbra is fontos szerepet játszik a társadalmi változások előmozdításában.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/cn4ggvp4nyro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük