
A Pegasus kémprogram készítője 167 millió dolláros bírságot kapott a WhatsApp feltöréséért
A Pegasus kémprogramot fejlesztő izraeli cég, az NSO Group 167 millió dolláros (kb. 125 millió font) kártérítést köteles fizetni a WhatsAppnak, miután 2019-ben 1400 embert hackeltek meg. A Pegasus egy olyan rosszindulatú szoftver, amely távolról telepíthető mobiltelefonokra, lehetővé téve a felhasználók mikrofonjának és kamerájának megfigyelését, valamint más adatokhoz való hozzáférést. Az NSO Groupot azzal vádolják, hogy segíti az autoriter rezsimeket, hogy nyomon követhessék újságírók, aktivisták és politikai személyiségek tevékenységeit. A WhatsAppot birtokló Meta cég közleménye szerint ez a döntés „első győzelem a törvénytelen kémprogramok fejlesztése és használata ellen”.
Az NSO Group reagált a bírósági döntésre, kijelentve, hogy alaposan meg fogják vizsgálni az ítélet részleteit, és megfelelő jogi lépéseket foganak tenni, beleértve a fellebbezést is. Ez az első alkalom, hogy egy kémprogram fejlesztőjét felelősségre vonják azért, mert kihasználta az okostelefon-platformok gyengeségeit. Az NSO Group azt állítja, hogy a technológiát kizárólag komoly bűnözők és terroristák ellen szánják. Azonban sokan azt állítják, hogy ezt a technológiát egyes országok arra használják, hogy bárkit megfigyeljenek, akit nemzeti biztonsági fenyegetésnek tartanak.
A Pegasus ügy 2021-ben vált hírhedtté, amikor kiszivárgott egy lista, amely 50 000 telefonos számot tartalmazott, amelyek gyanúsított áldozatokhoz tartoztak. Ebből a listából a nemzetközi média azonosította politikai vezetők, államfők, üzleti vezetők, aktivisták és több arab királyi családtag telefonszámait, köztük több mint 180 újságíróét. A kanadai The Citizen Lab nyomozócsoport szerint a Pegasus kémprogram valószínűleg megfertőzte a brit miniszterelnöki hivatal és a külügyi hivatal tisztviselőinek eszközeit is. További neves személyiségek, akiket valószínűleg megfigyeltek, között említhető Emmanuel Macron francia elnök és Jamal Khashoggi, a szaúdi kormány kritikusa, akit 2018 októberében gyilkoltak meg a szaúdi isztambuli konzulátuson.
Az NSO Groupot egy másik ügyben is kártérítés megfizetésére kötelezték, összesen 444 000 dollárt kell fizetniük a Metának. Ezek az ítéletek egy hatéves jogi küzdelem után születtek meg a világ egyik legnagyobb közösségi média vállalata és az izraeli megfigyelő cég között. A Meta közleményében hangsúlyozta, hogy a zsűri döntése, amely kötelezi az NSO-t a kártérítés megfizetésére, kritikus elrettentő hatással bír a kémprogramokkal foglalkozó iparágra, amely illegális cselekedeteket irányoz elő amerikai cégek ellen.
Az NSO Group kijelentette, hogy határozottan hisz abban, hogy technológiájuk fontos szerepet játszik a komoly bűncselekmények és a terrorizmus megelőzésében, és hogy azt felelősségteljesen használják az arra jogosult kormányzati ügynökségek. A WhatsApp sikeres ügye új lehetőségeket nyithat meg más technológiai óriások számára is, akiknek platformjait a Pegasus kémprogrammal célozták meg. A bírósági ítélet széleskörű hatással lehet a kémprogramok iparára, és előrevetíti a jövőbeli jogi lépéseket a felhasználók védelme érdekében. A technológiai vállalatok közötti harc és a kémprogramok használatának tiltása iránti igény egyre nagyobb teret hódít, és a jövőben valószínűleg még több hasonló ügy kerül a bíróságok elé.

