
Starmer reakciója Trump vámjaihoz: lassítás és gyorsítás egyszerre
A brit kormánytagok az utóbbi időszakban egyre inkább a globális kereskedelmi feszültségekre összpontosítanak, különösen az Egyesült Államok és Kína közötti konfliktusra. Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter és Jonathan Reynolds üzleti titkár különböző helyszíneken követték figyelemmel Donald Trump legújabb bejelentését a vámok emeléséről. Trump bejelentette, hogy 10%-os vámot vezet be az Egyesült Államokba irányuló importokra, amely minden országot érint, így az Egyesült Királyságot is. A helyzet tovább bonyolódik azzal, hogy Kína is válaszlépéseket tervezett, így újabb vámtarifák bevezetésével reagált a Trump által bejelentett vámtételekre.
A brit kormány tisztviselői most azon dolgoznak, hogy minimalizálják a brit gazdaságra gyakorolt hatásokat, és lehetőségeket keressenek a helyzet kihasználására. Starmer, a kormányfő, a vidéki rezidenciáján, Chequersben töltött hétvégéjén telefonálva próbálja felvenni a fonalat a helyzet kezelésére, míg a fontosabb telefonhívásokat, amelyeket amerikai tárgyalóktól várnának, még nem kapták meg. Trump februári sajtókonferenciáján egy lehetséges kereskedelmi megállapodásról beszélt, amely mentesíthetné az Egyesült Királyságot a vámok egy részétől, de az ezt követő tárgyalások jelentős része megakadt, és a kormány most várja, hogy az Egyesült Államok kormányzata mit lép.
A brit kormány tisztviselői között van, aki úgy véli, hogy a helyzetben a „labda az ő térfelükön pattog”, és most az amerikai kormány válaszára várnak. A kormányzati források szerint, ha megállapodás születik, az valószínűleg nem lesz részletes kereskedelmi megállapodás, hanem egy alapvető elvi megállapodás. A kormány tisztviselői úgy érzik, hogy a Brexit utáni kereskedelem új megközelítése szükséges, és a helyzet kihasználására irányuló stratégiák kidolgozása folytatódik, de a kormány nem kíván azonnali válaszlépéseket tenni.
A kormány számára a legfontosabb azonban az, hogy elkerülje a helyzet további súlyosbodását, és hogy a brit gazdaságra gyakorolt hatások minimalizálása érdekében a lehető legjobban reagáljon. Az elmúlt hetekben a kormány folyamatosan hangsúlyozta, hogy felkészült a különböző forgatókönyvekre, de most, hogy a vámok életbe léptek, a válasz nem más, mint a várakozás. A kabinet tagjai egyetértenek abban, hogy nem lenne bölcs dolog a kereskedelmi háborúba való belépés, és hogy a brit vállalkozások érdekeit kellene szem előtt tartani, amelyek sok munkahelyet képviselnek az országban.
A helyzetre adott reakciók vegyesek, és a kormány tisztviselői között is megjelenik a kérdés, hogy milyen irányban haladjanak tovább. Továbbra is keresik a lehetőségeket a gazdasági helyzet javítására, és a kormányzati források szerint a jövőbeni lépések között szerepelhet a már régóta várt ipari stratégia felgyorsítása és a kormányzati kiadások korai bevezetése. A kormány célja, hogy a globális gazdasági nyomás alatt is hatékonyan tudjon reagálni.
Miközben a brit kormány dolgozik a lehetőségek kiaknázásán, a helyzet bonyolult és kihívásokkal teli. A Trump-adminisztráció által bevezetett vámok mértéke és a Kínával való feszültség nemcsak a brit gazdaságra van hatással, hanem a globális kereskedelmi kapcsolatokra is. A brit kormány számára tehát elengedhetetlen, hogy gyorsan és hatékonyan reagáljon, és hogy megpróbálja megvédeni a brit vállalkozásokat, miközben a nemzetközi kereskedelem új kihívásaival néz szembe.

