
Az Egyesült Államok megerősítette, hogy magánvállalatok segítik a gázai segélyszállítást, a ENSZ aggodalma ellenére
Az Egyesült Államok megerősítette, hogy új rendszert dolgoznak ki a gázai palesztinok számára nyújtott humanitárius segélyek biztosítására magáncégeken keresztül, miközben Izrael blokádja már harmadik hónapja tart. Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete elmondta, hogy „elosztóközpontokat” hoznak létre, amelyeket biztonsági vállalkozások fognak védeni, és ezek kezdetben több mint egymillió embernek biztosítanak élelmiszert és egyéb ellátmányokat, hogy megakadályozzák a Hamász segélyek eltulajdonítását. Huckabee tagadta, hogy Izrael részt venne a segélyek kiszállításában vagy elosztásában, de elmondta, hogy az izraeli erők biztosítják az elosztóközpontok védelmét. A terv részletei nyilvánosságra kerültek, és az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) ügynökségei hangsúlyozták, hogy nem fognak együttműködni, mivel úgy vélik, hogy ez „fegyverré” változtatja a segélyeket. Jens Laerke, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) szóvivője a BBC-nek Genfben kijelentette: „Nem fogunk részt venni, csak olyan erőfeszítésekben, amelyek összhangban állnak az elveinkkel.” Hozzátette: „Nincs ok arra, hogy olyan rendszert hozzunk létre, amely ellentmond bármely elvont humanitárius szervezet DNS-nek.”
Március eleje óta Izrael leállította az összes ellátmányt, amely elérhetné Gázát – beleértve az élelmiszert, menedékhelyeket, gyógyszereket és üzemanyagot -, ami humanitárius válságot okozott a 2,1 milliós lakosság számára. Az OCHA szerint a gázai közösségi konyhák egyharmadát kénytelenek voltak bezárni az élelmiszer- és üzemanyaghiány miatt az utóbbi két hétben. Közöttük volt a World Central Kitchen nevű amerikai alapítvány utolsó két mobil konyhája, amely naponta 133 000 étkezést biztosított, de kedden kifogytak az alapanyagokból. Az alapvető élelmiszerek ára is az egekbe szökött a helyi piacokon, például egy 25 kg-os liszteszsák ára 415 dollárra (313 font) emelkedett Gázavárosban, ami harmincszoros növekedés február végéhez képest.
Huckabee újságíróknak Jeruzsálemben elmondta, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke sürgős ügyként tekint a gázai segélyezésre, és csapata „mindent megtesz a lehető leggyorsabb segélyszállítás érdekében”. Izrael és az Egyesült Államok a Hamászt vádolják azzal, hogy eltéríti a segélyeket. „A korábbi intézkedések gyakran azzal a következménnyel jártak, hogy a Hamász ellopta az élelmiszert, amelyet az éhes embereknek szántak” – tette hozzá a nagykövet. Az ENSZ és más ügynökségek szerint erős felügyeleti mechanizmusokkal rendelkeznek, és amikor a segélyek megnövekedtek, a fosztogatások száma jelentősen csökkent. A Világegészségügyi Szervezet szerint egyik orvosi ellátmányuk sem került eltulajdonításra a háború során.
A Trump-kormányzat próbálja növelni az új segélykezdeményezés mögötti támogatást, különösen az elnök jövő heti látogatása előtt, amely gazdag arab öbölmenti országokhoz vezethet, amelyek segíthetnek a finanszírozásban. Azt állítják, hogy egy nem kormányzati szervezetet hoztak létre, és a segélyszállítás nem lesz izraeli katonai ellenőrzés alatt. Huckabee kifejtette: „Az izraeliek részt fognak venni a szükséges biztonság biztosításában, mivel ez háborús zóna. De nem fognak részt venni az élelmiszer elosztásában, vagy akár az élelmiszer Gázába való bejuttatásában.”
Az újonnan bejegyzett Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) látszólag ezt a célt szolgálja. A GHF által kidolgozott, a BBC által megtekintett 14 oldalas dokumentum ígérete szerint négy elosztóhelyet állítanak fel, amelyek kezdetben élelmiszert, vizet és higiéniai csomagokat osztanak szét 1,2 millió embernek – a lakosság kevesebb mint 60%-ának. A projekt célja, hogy végül minden gázaihoz eljuttassa az ellátmányt. A potenciális donorok számára készült dokumentum hangsúlyozza, hogy „a hónapok óta tartó konfliktus összeomlasztotta a hagyományos segélycsatornákat Gázában”. Azt is hozzáteszi: „A GHF azért jött létre, hogy helyreállítsa ezt az életmentő vonalat egy független, szigorúan ellenőrzött modell révén, amely közvetlenül – és kizárólag – a rászorulókhoz juttatja el a segítséget.”
A GHF működésének részleteit azonban nem fedték fel. A gázai háború a Hamász által vezetett, 2023. október 7-i izraeli támadásokkal kezdődött, amelyek során körülbelül 1200 ember vesztette életét, és több mint 250 ember került túszul. Jelenleg a helyzet tovább romlik, hiszen a háború következtében a gázai lakosság 90%-a elmenekült, sokan többször is. Az ENSZ és más segélyszervezetek jelenleg több tonna ellátmányt halmoznak fel Gáza határátkelőinél, készen arra, hogy belépjenek, ha Izrael engedélyezi. A blokád megszüntetése nélkül a tömeges éhínség kockázata tovább nő.

